OCHLADENIE NA TRHU S NEHNUTELNOSŤAMI NA HORNEJ NITRE !!!

Som miestna realitná maklérka, pôsobím na trhu s nehnuteľnosťami od roku 2015 a HORNA NITRA  je lokalita, ktorej sa prioritne venujem.

Moja úvaha o vývoji na realitnom trhu, v súčasnom období, hlavne v lokalite Hornej Nitry, vychádza z môjho osobného pozorovania a z mojich osobných skúseností, takže poprosím kritikov, aby môj názor nebrali celoplošne a že výnimky potvrdzujú pravidlá budem hodnotiť tiež len z vlastnej skúseností.

V POSLEDNÝCH 2 ROKOCH sa priemerná cena nehnuteľností zvýšila o 40 percent. Najvyšší nárast ceny nehnuteľností ( hlavne bytov, ale postupne aj domov ) som zaznamenala na v období jari 2022

JAR 2022, enormné zvýšenie cien nehnuteľností bolo  spôsobené hlavne tým, že banky hlásili zvyšovanie úrokových sadzieb, kupujúci boli v nákupnom ošiali a chceli využiť v tom období ešte stále nízku úrokovú sadzbu. Toto obdobie by som mohla označiť DOPYT- za neustály prúd kupujúcich, ktorý viedol k enormnému rastu cien nehnuteľností.

LETO 2022„ uhorková sezóna“, oslabenie obchodných aktivít v letných mesiacoch nie je nič nezvyčajné ale prirodzené- Záujem o kúpu nehnuteľností v tomto období výrazne klesol, ale spôsobila to len „ uhorková sezóna“??? ( minulý rok sme predsa predávali a môžem potvrdiť že dosť aktívne aj v tomto období )

JESEŇ 2022jeseň a jar sú hlavnými sezónami predaja bytov, jeseň nám už začala ale prúd kupujúcich aký bol na jar 2022 som na trhu nezaznamenala

DOCHÁDZA K OCHLADENIU záujmu o kúpu nehnuteľností ???, začnú sa ľady lámať

Postupne dochádza k zníženiu dopytu pre nákup nehnuteľností, dôvodom čoho sú mnohé faktory – vyššie úrokové sadzby, vysoké predajné ceny nehnuteľností, zvyšujúce sa náklady na energie, inflácia a tým spojené vyššie životné náklady, to všetko vyvoláva  neistotu, proste neistotu ohľadne budúcnosti – hypotéka a kúpa nehnuteľností je záväzok na niekoľko desiatok rokov a ľudia nemajú tušenia aký bude ďalší vývoj a to je dôvod prečo sa do nákupu nehrnú.

Neistota sa premieta do neochoty predávajúcich zľavniť a predlžuje vyčkávanie kupujúcich. Aktéri sa budú musieť na trhu vysporiadať s novou situáciou.

  • Nie je to len názor analytikov NBS, ale aj môj osobný, že dopyt sa spomalil a tak na portáloch začali pribúdať nehnuteľností, ktoré sa kupcov nedočkali ani po niekoľkých týždňoch a v niektorých prípadoch ani po niekoľkých mesiacoch
  • Aktuálny vývoj znamená obrat v trende, ktorý trhu vládol v posledných rokoch, začína sa preklápať do opačného protipólu
  • Pozvoľne rastúca ponuka sa bude ďalej rozširovať, čoho dôsledkom bude pokles cien. Pri obchodovaní sa vo vyjednávacom procese posilní pozícia kupujúcich a čas predaja sa predlží.
  • Nehnuteľností sa nebudú predávať tak rýchlo ako pred rokmi, predávajúci budú musieť dlhšie hľadať záujemcu a premrštené ceny nebudú akceptovateľné

PÁR DOBRÝCH RÁD NA ZÁVER:

  • Predaj nehnuteľností bude obnášať zo strany makléra veľa úsilia a zo strany majiteľa veľa trpezlivosti a flexibilitu v predajnej cene.
  • Posledné roky si makléri zvykli, že není treba robiť nič naviac ( česť výnimkám )
  • Správne nastavenie predajnej ceny je v dnešnej dobe pre úspešný predaj viac ako kľúčové
  • Nájdite si pre predaj vašej nehnuteľností makléra, ktorý pre váš úspešný predaj urobí maximum, a nie je to len o investovaní jeho času ale aj o investovaní financií do marketingu, v podobe profesionálnych fotiek, homestagingu, videu, pôdorysu a v neposlednom rade platenej reklame na FB, proste makléra, ktorý pre úspešný predaj urobí všetko aby ste aj v tejto neistej dobe predali za čo najlepšiu cenu.

 

Compare listings

Compare